Paprika károsítói

Az itt felsorolt cikkek a betegségek könnyebb felismerését szolgálják.

 

A cikkben szereplő növényvédőszerek csak tájékoztató jellegűek. Jogszabályi változások miatt esetenként már nem elérhetőek!

 

Bővebb tájékoztatásért és segítségért kérje szakképzett eladónk segítségét üzletünkben! 

 

  

Palántadőlés (verticílium, fuzárium, pítium)

(Forrás : Kwizda – Szépzöld.hu)

Palántadőlés (verticílium, fuzárium, pítium)Palántadőlés (verticílium, fuzárium, pítium)Palántadőlés (verticílium, fuzárium, pítium)

A palántadőlés avagy talajfertőző gombák általában a gyökereket, vagy a gyökérnyaki részt támadják meg. Legtöbbször lankadás, hervadás jelzi a kezdődő betegséget, jellemzően a túlöntözés miatt. A gyökér pusztulását, rothadását okozzák, legtöbbször elszíneződő (rózsaszínes, barnuló, feketedő) gyökereket, vagy gyökérnyakat találunk tünetként. Megjelenésük sajnos általában a növény pusztulásával jár.

Gyomszabályozás (Forrás szépzöld.hu)

Gyomoknak nevezünk minden olyan lágy-, fás- vagy fásodó szárú növényt, amelyek ott fordulnak elő, ahol nem kívánatosak a kultúrnövény számárta.

A földön kb 200 000 növényfaj létezik, ebből kb. 6700 a gyomnövények száma, amelyből mintegy 200 faj kifejezetten veszélyt jelent a haszonnövény számára.

A veszély abban rejlik, hogy a gyomnövények vizet, tápanyagot, félyt és nem utolsó sorban termőhelyet vesznek el a kultúrnövénytől.

Megkülönböztetünk egyéves, kétéves, évelő, valamint egyszikű és kétszikű gyomnövényt.

Gyomszabályozás

Tetvek (levéltetvek, gyapjas tetvek, molyetvek) (Forrás Szépzöld.hu)

A különböző tetű fajok mind szívogatásukkal, mind az ürülékükön kialakuló másodlagos kártétellel (korompenész) nagy károkat okozhatnak a kiskertben, ráadásul a vírusok egyik leggyakoribb terjesztői is. Éppen ezért az ellenük való védekezés kiemelt jelentőségű. Kártételük a levelek és a friss hajtások fakulásával, pödrődésével, deformációjával jelentkezik.

Tetvek (levéltetvek, gyapjas tetvek, molyetvek)Tetvek (levéltetvek, gyapjas tetvek, molyetvek)Tetvek (levéltetvek, gyapjas tetvek, molyetvek)Tetvek (levéltetvek, gyapjas tetvek, molyetvek)
 
Tetvek ellen is alkalmazhatók az olajos lemosó termékek, de érdemesebb felszívódó hatású szerekkel védekezni, mert a levélfonákon vagy a lombozat belsejében megbújó egyedeket nehéz elérni. Kiváló hatást nyújt a Gazelle® Vital (Gazelle® SG + Wuxal® Microplant; 5–10 g/10 l víz), ami felszívódó és taglózó hatású is egyben. Akár beöntözéssel is kijuttatható, hiszen a gyökéren keresztül felszívódva a hajtáscsúcsokig eljut, védve ezzel az egész növényt.

 

Baktériumos betegség (Forrás Szépzöld.hu)

Általában rothadással, korhadással, vizenyős, nyálkás foltok megjelenésével jelentkező baktériumok által okozott betegségek. Sok esetben kellemetlen, büdös szagú rothadást okoznak. Főleg hűvös, vizes, párás környezetben (pl. túlöntözés) számíthatunk a megjelenésükre. Veszélyes betegségek, mert ezek ellen semmilyen felszívódó szer nem hatásos, csak a réz tartalmú kontakt termékek.

Baktériumos betegség Baktériumos betegség
 
Az állomány jó kondícióban tartása okszerű tápanyagellátással. Ha már baj van, a beteg növények eltávolítása, csökkenteni, vagy többszöri kisebb dózisra mérsékelni az öntözést, valamint Cuproxat® FW (30–50 ml/10 l víz) termékkel, csapadékos időjárási körülmények esetén Champion® WG (20–30 g/10 l víz) vagy Kupfer Fusilan® WG (20–30 g/10 l víz), illetve Forum® R (30–35 g/10 l víz) készítménnyel történő növényvédelmi kezeléseket kell alkalmazni.

Alternariás, szeptóriás levélfoltosság (Forrás: Szépzöld.hu)

Az alternáriás levélfoltosság tünetére a levél színén apró tűszúrás szerű pettyből induló, majd koncetntrikus körökben terjedő, „céltáblára” emlékeztető, váltakozó világosabb és sötétebb barnás folt jellemző. Paprika esetében a termésen is megjelenhetnek a tünetek, sőt, a magházpenészt is az alternária okozza.

A szeptóriás levélfoltosság elsősorban az idősebb leveleken jelentkezik, szétszórtan, apró méretű, kerekded, sötétszürke vagy fekete foltokkal.

Alternariás, szeptóriás levélfoltosságAlternariás, szeptóriás levélfoltosságAlternariás, szeptóriás levélfoltosságAlternariás, szeptóriás levélfoltosságAlternariás, szeptóriás levélfoltosság
 

Réz és mankoceb tartalmú kontakt szerek pl: Cuproxat® FW (30–50 ml/10 l víz), vagyManfil® 75 WG (21 g /10 l víz) mellett a kombinált hatóanyagú szerek, az Acrobat MZ® (20 g/10 l víz), Forum® R (30–35 g/10 l víz), valamint a Kupfer Fusilan® WG (22–27 g/10 l víz) alkalmazása.

Lisztharmat (Forrás Szépzöld.hu)

Kezdetben leginkább a leveleken fordul elő a lisztszerű bevonattal jelentkező, külső élősködő gomba (kivéve a paprika lisztharmatot, ami valódi belső élősködő!), mely súlyos fertőzés esetén a virágokat és termést is hasonló tünetekkel károsíthatja.

Lisztharmat  Lisztharmat
 
 

Kén tartalmú kontakt szerek pl.: Cosavet® DF (30–50 g/10 l víz), illetve a felszívódó szerek közül speciális szerek alkalmazása (pl. miklobutanil hatóanyag).

 

Egyéb szerek: