Csonthéjasok károsítói

Az itt felsorolt cikkek a betegségek könnyebb felismerését szolgálják.

 

A cikkben szereplő növényvédőszerek csak tájékoztató jellegűek. Jogszabályi változások miatt esetenként már nem elérhetőek!

 

Bővebb tájékoztatásért és segítségért kérje szakképzett eladónk segítségét üzletünkben! 

 

  

Poloskaszagú szilvadarázs

(Forrás : Kwizda – Szépzöld.hu)

 

Poloskaszagú szilvadarázsPoloskaszagú szilvadarázs

A kezdeti fejlődésben lévő gyümölcsök már virágzás után a kocsányukkal együtt elperegnek. A beteg szilva magkezdeménye kirágott, a belseje fekete, benne büdös szagú ürülék található. A lehullott gyümölcsön a berágás helye mellett egy nagyobb lyuk is látszik, ahol a lárva távozott a termésből. Teljes termésvesztést okozhat.

A lárva a talajban telel át, tavasszal bábozódik, majd a darazsak április-májusban rajzanak. A tojásaikat a még zárt virágokba rakják le.

Szilvamoly

(Forrás : Kwizda – Szépzöld.hu)

 

SzilvamolySzilvamolySzilvamoly

A szilvamoly leggyakrabban a szilván, ringlón, őszibarackon és kis mennyiségben a dión fordul elő. A fertőzött gyümölcs gyakran féloldalasan fejlődik, a lárva berágásának a helyén a gyümölcsön mézgacsepp jelenik meg. A hernyó a barna, szemcsés ürülékével beszennyezi és fogyasztásra alkalmatlanná teszi a gyümölcsöt.

Cseresznyelégy

(Forrás : Kwizda – Szépzöld.hu)

 

CseresznyelégyCseresznyelégyCseresznyelégy

A cseresznyelégy leginkább a középkésői és késői érésű cseresznyefajtákat kedveli, de megtalálható néhány meggyfajtán is. A gyümölcsök megpuhulnak, fénytelenek, a mag közelében fehéres színű nyüvet találhatunk. A fertőzött gyümölcs rothad és lehullik.
A kártevő bábja a talajfelszín alatt telel át, a legyek általában május közepe és június közepe között rajzanak. A nőstények lerakják a tojásaikat a sárguló gyümölcs húsába. A nyüvek 6–8 nap múlva kelnek ki és a mag körüli gyümölcshúst fogyasztják, majd elhagyják az érett gyümölcsöt és lehullnak a földre, ahol bebábozódnak.

Himlő

(Forrás : Kwizda – Szépzöld.hu)

HimlőHimlő

A kajszi és a szilva  levelein jellegzetes világoszöld rajzolatok jelzik a vírusfertőzést. A gyümölcs héján 1–2 cm átmérőjű, gyűrű alakú rajzolatok jelennek meg, „párducmintássá” válik. A foltok a magon is megjelennek.

Szilva polisztigmás levélfoltossága

(Forrás : Kwizda – Szépzöld.hu)

Szilva polisztigmás levélfoltosságaSzilva polisztigmás levélfoltossága

A polisztigmás levélfoltosság a leveleken ovális vagy kerek sárga és sárgáspiros foltokban jelenik meg. A 6–7 mm-es foltok környékén a levélszövet besüpped, a fonáki oldalon pedig kidomborodó formát mutat, majd a levelek lehullnak. A gomba a lehullott levelekben telel át.

Csonthéjasok blumeriellás betegsége

(Forrás : Kwizda – Szépzöld.hu)

Csonthéjasok blumeriellás betegsége

 

A gomba főként a cseresznyét betegíti meg. Május végén, június elején apró, liláspiros, elmosódott foltok jelennek meg a levelek színén, a fonákján pedig barnásfehér, szögletes kiszögellések mutatkoznak. Főként a korona alsó és belső részén terjed e betegség, a fertőzött levelek elsárgulnak és lehullnak. Súlyos betegség esetén több a fákon a gyümölcs, mint a levél, így az érés nem megfelelő. A gomba a lehullott leveleken telel át, tavasszal a szél segítségével jut a fiatal levelekre.

Gyomszabályozás

(Forrás : Kwizda – Szépzöld.hu)

 

Gyomszabályozás

Gyomoknak nevezünk minden olyan lágy-, fás- vagy fásodó szárú növényt, amelyek ott fordulnak elő, ahol nem kívánatosak a kultúrnövény számárta.

A földön kb 200 000 növényfaj létezik, ebből kb. 6700 a gyomnövények száma, amelyből mintegy 200 faj kifejezetten veszélyt jelent a haszonnövény számára.

A veszély abban rejlik, hogy a gyomnövények vizet, tápanyagot, félyt és nem utolsó sorban termőhelyet vesznek el a kultúrnövénytől.

Megkülönböztetünk egyéves, kétéves, évelő, valamint egyszikű és kétszikű gyomnövényt.

Barackmoly

(Forrás : Kwizda – Szépzöld.hu)

A barackmoly leggyakrabban az őszibarackon és kis mennyiségben a kajszin és a szilván fordul elő. A hernyó eleinte a rügyeket rágja, majd később a fiatal hajtásokba fúr, melynek csúcsa elhervad, majd elszárad. Nyáron a gyümölcsöt károsítja a hernyó a berágásának helyén a gyümölcsön mézgacsepp jelenik meg. A hernyó a barna, szemcsés ürülékével beszennyezi és fogyasztásra alkalmatlanná teszi a gyümölcsöt.

Barackmoly
 

Tömeges szaporodásuknak a meleg, száraz időjárás kedvez, melyre kiválóan alkalmazható a Gazelle® Vital /Gazelle® SG (2-4 g/10 l víz) + Wuxal® Microplant (5-20 ml/10 l víz)/ készítmény.

 

Egyéb használható szerek:

 

 

Csonthéjasok gutaütése

(Forrás : Kwizda – Szépzöld.hu)

 

Csonthéjasok gutaütéseCsonthéjasok gutaütése

A gutaütés egy komplex betegség, melyet több kórokozó együttes megjelenése okoz (baktériumok, gombák). Elsősorban a kajszibarackot, őszibarackot, cseresznyét és a meggyet károsítja. Tavasszal a rügyek nem hajtanak ki, bimbósak maradnak, vagy a virágok megbarnulnak. A gyümölcsön besüppedt barna foltok lesznek, deformáltan fejlődnek. A fiatal leveleken kerek, barnás foltok jelennek meg, az elhalt foltok kihullnak a levélből. A foltok szegélye élénkzöld, így megkülönböztethetjük a sztigminás betegségtől. A fás részek fertőződésekor erőteljes mézgafolyás tapasztalható. Ebben a stádiumban a betegség már nem gyógyítható, ezért elsősorban a megelőzésre kell törekedni.

Csonthéjasok sztigminás betegsége

(Forrás : Kwizda – Szépzöld.hu)

 

Csonthéjasok sztigminás betegségeCsonthéjasok sztigminás betegsége

Leggyakrabban a cseresznyén és az őszibarackon fordul elő. Az áprilisi sok csapadék kedvez a betegségnek. A leveleken piros foltok jelennek meg, a foltoknál a levél szövete elhal és kihullik. A foltok egy idő után a gyümölcsökön is megjelennek, az ágakon besüppedt foltok alakulnak ki, közepükön mézgacseppel. Az őszibarack fertőzése különösen veszélyes, mivel itt a farész is erősen károsodhat. A fiatal hajtásokon sötétbarna színű, piros udvarú foltok jelennek meg, a közepükön mézgacseppel, amikor a foltok körülérik a hajtást, akkor a fertőzés fellett lévő rész elhal. A beteg vesszők foltjain telel át. A fiatal levelek már virágzás alatt fertőződnek.

Őszibarack tafrinás betegsége

(Forrás : Kwizda – Szépzöld.hu)

Őszibarack tafrinás betegségeŐszibarack tafrinás betegsége

 

Az őszibarack legveszedelmesebb gombabetegsége. Közvetlenül kihajtás után a levelek besodródnak, megvastagodnak, a levél fertőzött részei fehéres zöldre, vagy kárminpiros színűre színeződnek, a beteg levelek sötétednek és nyár elejére lehullnak. Az ez után kihajtó leveleken nem látszik a fertőzés, azonban a következő évi virágrügyek száma csökken, a késői hajtások télen megfagynak. A fák erősen mézgásodnak. A gomba a hajtásokon és a rügypikkelyek alatt telel, tavasszal, az esővízzel kerül a fiatal levelekre.

Cseresznye és meggy moníliás betegsége

(Forrás : Kwizda – Szépzöld.hu)

 

Cseresznye és meggy moníliás betegségeCseresznye és meggy moníliás betegségeCseresznye és meggy moníliás betegsége

A csonthéjasok moníliás betegségének két különböző kórképe a hajtáscsúcs hervadása és a gyümölcsrothadás. A virágzás után a virágcsomók és a hajtáscsúcsok hervadni kezdenek, majd elszáradnak. Olyan években, amikor virágzásban sok a csapadék a betegség óriási méreteket ölthet. A monílinia az előző évben megfertőzött, fákra száradt virágcsomókban, elszáradt ágrészekben, gyümölcsmúmiákban telel át, majd virágzás előtt a széllel terjed és a csúcshajtásokon, virágokon keresztül bejut a növénybe.