Dísznövények károsítói

Az itt felsorolt cikkek a betegségek könnyebb felismerését szolgálják.

 

A cikkben szereplő növényvédőszerek csak tájékoztató jellegűek. Jogszabályi változások miatt esetenként már nem elérhetőek!

 

Bővebb tájékoztatásért és segítségért kérje szakképzett eladónk segítségét üzletünkben! 

 

  

Takácsatka

(Forrás : Kwizda – Szépzöld.hu)

 

TakácsatkaTakácsatkaTakácsatka

Szabad szemmel nem vagy alig látható, változatos (zöld, sárga, piros) színű pókra emlékeztető állatok,

Tetvek (levéltetvek, pajzstetvek)

(Forrás : Kwizda – Szépzöld.hu)

Tetvek (levéltetvek, gyapjas tetvek, molyetvek)Tetvek (levéltetvek, gyapjas tetvek, molyetvek)Tetvek (levéltetvek, gyapjas tetvek, molyetvek)

A különböző tetűfajok mind szívogatásukkal, mind az ürülékükön kialakuló másodlagos kártétellel (korompenész) nagy károkat okozhatnak a szabadföldi és beltéri növényeken egyaránt, ráadásul a vírusok egyik leggyakoribb terjesztői is. Éppen ezért az ellenük való védekezés kiemelt jelentőségű. Kártételük a levelek és a friss hajtások fakulásával, pödrődésével, deformációjával jelentkezik.

Gyomszabályozás

(Forrás : Kwizda – Szépzöld.hu)

Gyomszabályozás

Gyomoknak nevezünk minden olyan lágy-, fás- vagy fásodó szárú növényt, amelyek ott fordulnak elő, ahol nem kívánatosak a kultúrnövény számárta.

A földön kb 200 000 növényfaj létezik, ebből kb. 6700 a gyomnövények száma, amelyből mintegy 200 faj kifejezetten veszélyt jelent a haszonnövény számára.

A veszély abban rejlik, hogy a gyomnövények vizet, tápanyagot, félyt és nem utolsó sorban termőhelyet vesznek el a kultúrnövénytől.

Megkülönböztetünk egyéves, kétéves, évelő, valamint egyszikű és kétszikű gyomnövényt.

Üvegházi molytetű vagy liszteske (Forrás Hobbikert.hu)

Nyáron a szabadban is károsít a molytetű, amely szabad szemmel épp hogy látszik, de a levelek szívogatásával és a vírusok terjesztésével az egész zöldségeskertet letarolhatja.

 

Paradicsomon

Bár üvegházi kártevő, fertőzött palántákkal kikerül a szabadba, ahol az őszi fagyokig károsít számos zöldségfélét és virágot is. A kifejlett állat fehér színű, 1-2 mm-es apró lepkeszerű, a levelek hátoldalán alkot telepeket, szívogatja a leveleket. Több vírust is terjeszt.

Levélfoltosság (alternária, szeptória)

(Forrás : Kwizda – Szépzöld.hu)

Levélfoltosság (alternária, szeptória)Levélfoltosság (alternária, szeptória)

Az alternáriás levélfoltosság tünetére a levél színén apró tűszúrás szerű pettyből induló, majd koncetntrikus körökben terjedő, céltáblára emlékeztető, váltakozó világosabb és sötétebb barnás folt jellemző. A szeptóriás levélfoltosság elsősorban az idősebb leveleken jelent- kezik szétszórtan, apró méretű, kerekded, sötétszürke vagy fekete folt formájában.

Rozsda

(Forrás : Kwizda – Szépzöld.hu)

RozsdaRozsdaRozsda

A rozsdagombák a növényeken sárga, barna vagy fekete port tartalmazó pontok vagy kisebb foltok alakjában jelenik meg. A lomblevelű növényeknek általában a levelén, ritkán a hajtásán szokott fellépni, a fenyőféléknél pedig inkább a kérgen és a törzsön fordul elő. Ezek a növényi részek a fertőzés következtében nagyrészt elhalnak.

Lisztharmat

(Forrás : Kwizda – Szépzöld.hu)

LisztharmatLisztharmatLisztharmat

A lisztharmat az egész vegetációs időben fertőzheti a fákat cserjéket, de legerősebben július-szeptember közötti időszakban lép fel.